Polonya Nakliyat

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurarken İş Kültürüne Uyum Sağlamak

Yurtdışında iş kurmak, iş kuracağınız ülkenin durumuna göre bazı gereklilikleri meydana getirmektedir. Bu gereklilikler; ülkenin tarihine, kültürüne ve yaşam tarzına uyum sağlamaktır. Çünkü kuracağınız iş her ne olursa olsun, muhatabınız ilk olarak o ülkenin vatandaşlarıdır ve her ülke vatandaşı kendi değerlerine saygı duyulmasını ister. Bu nedenle Polonya’da lojistik şirketi kurarken iş kültürüne uyum sağlamak son derece kritiktir.

Polonya’da İş Kültürüne Uyum

Kültüre uyum sağlamak zaman içerisinde Polonya’yı tanıyarak yapabileceğiniz bir şeydir. Fakat bir işletme kurduysanız veya kuracaksanız önceden kültüre uyum sağlamak adına adım atmalısınız. İlk etapta Polonya vatandaşlarına uyum sağlamak için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar;

  • Hiyerarşi: Polonya kültürü hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Statülerine göre insanlara saygı duyulması elzemdir. Ayrıca ilk kez karşılaştığınız kişilere karşı resmi bir tavır takınmak daha iyi olacaktır.
  • Netlik: Polonya’da iletişim çoğunlukla nettir. Dolaylı ve uzun anlatımlar yerine açık ve net anlatım tercih edilmektedir. Dolayısıyla dürüstlük her zaman ön plandadır.
  • İlişkiler: Polonyalılar kurulan ilişkilere çok kıymet verirler. Bu bir iş ilişkisi olsa da kurduğunuz ilişkiye önem vermeniz örneğin ortaklığınızı sürdürmek için çaba göstermeniz takdir görecektir.

Polonya Kültüründe Lojistik Sektörünün Yeri

Polonya kültürünün yukarıda bahsetmiş olduğumuz özellikleri Polonya’yı lojistik sektöründe ön plana çıkarmaktadır. Çünkü lojistik sektörü dürüstlüğün pek çok sektöre göre daha önemli olduğu bir sektördür. Lojistik işlemlerde tırların güvenliği, zamanında teslimat ve anlık raporlama kritik öneme sahiptir. Bunların sağlanmadığı bir anlayışa sahip lojistik işletmeler sürdürülebilir değildir.

Polonya’nın coğrafi konumu ve Avrupa pazarındaki durumu da lojistik sektörüne uygunluk açısından avantajlıdır. Polonya’daki kültüre ayak uydurmak ve lojistik sektöründe bir dünya markası haline gelmek tahmin ettiğiniz kadar da zor değildir.

Polonya’da Tır Şoförlüğüne Bakış

Ülkedeki tedarik zincirinin devamlılığı için tır şoförlüğü kritik bir meslektir. Bu yüzden Polonya, gelişmiş bir karayolu ağına sahiptir ve altyapı çalışmaları da büyük bir hızla devam etmektedir. Avrupa’nın genel olarak pek çok ülkesinde de lojistik sektöründe eleman açığı bulunmaktadır. Dolayısıyla Polonya’da da tır şoförlüğü önemli görülmektedir. Türkiye’den tır şoförü olarak çalışmaya giden pek çok sayıda yurttaş da Polonya’da bu mesleği icra etmektedir. Siz de Polonya’dan Avrupa’ya ve dünyaya açılmak isterseniz, Türkiye’den şoför açığınızı kapatma imkanına sahipsiniz.

Netice itibariyle Polonya’da iş kurmak özellikle lojistik sektöründe iş kurmak çok avantajlıdır. Fakat bazı gereklilikleri tam manasıyla yerine getirmek de son derece kritik bir stratejik hamledir. Bu yüzden Polonya’da lojistik sektörüne adım atmak isteyenler için Polonya Nakliyat blog içerikleri bir rehber niteliğinde. Geçmiş içeriklerimize de göz atabilirsiniz. Ayrıca LinkedIn hesabımızı takipte kalarak güncel içeriklerden haberdar olabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
polonya lojistik iş kültürüne uyum