Polonya Nakliyat

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı Batı Avrupa ülkelerinde tır kabininde uyumak yasak.

Tır soförlerinin temel olarak haftalık asgari dinlenme süreleri 45 saattir. Bu asgari 45 saatlik dinlenme süresi, zorunlu dinlenme süresidir. Sürücü mutlaka bu süreyi dinlenerek geçirmek zorundadır. Fakat sürücü bu dinlenmeyi tır kabininde gerçekleştirmek isterse bazı ülkelerde cezaya çarptırılabilmektedir. Bu durumun hangi ülkeler için ne kadar önemli olduğuna bir bakalım.

Ülkelere Göre Tır Kabininde Dinlenme

Almanya

Almanya’da tır kabininde dinlenme ile ilgili son düzenlemelere göre sürücünün tır kabininde dinlenmesinin cezası 500 euro olarak belirlenmiştir. Bu noktada nakliye şirketinin de ihlalden kaynaklı cezası bulunmaktadır. Bu ceza da 1500 euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca Almanya’da araçların polisler dışında Gümrük Servisleri ve Federal Lojistik ve Mobilite Ofisi (BALM) tarafından da kontrol edildiğini söylemeliyiz.

Hollanda

Hollanda’da ise bu durum hâlâ tartışma konusu fakat tır kabininde uyumak Hollanda’da yasak. Cezası ise 1500 euro olarak belirlenmiştir. Fakat mevcut hükümet bu yasağın uygulanması konusunda son derece isteksiz. Bu durumda da tır kabinlerinin sürücüler için bir yatak odası halini alması sonucu doğuyor. Hollanda hükümeti sorun büyümeye devam ederse tedbirleri daha ciddi bir hale getirecek.

Avusturya

Hollanda’ya benzer bir durumun yaşandığı söylenebilir. Avusturya’da resmi olarak tır kabininde uyuma yasağı bulunmaktadır. Fakat bunun için uygulanacak bir ceza belirlenmemiştir.

avrupada tır kabini kuralları

Fransa

Avrupa’da tır kabini kuralları en sert şekilde Fransa’da uygulanmaktadır. Fransız yasaları tır kabininde uyumanın cezasında esnek davranmaktadır. Buna göre ceza 30 bin euro’yu bulabilmektedir. Ek olarak tır kabinini yatak odası şeklinde kullanan sürücüler için 1 yıla kadar hapis cezası da söz konusu olabilmektedir.

Fransa’da polis denetimleri bu konuda katıdır. Haftalık dinlenme kuralının sürücüler tarafından uygulandığı, polise kanıtlanmalıdır. Sürücü, ceza almamak için otel gibi konaklama mekanlarına ait faturaları ispat olarak sunmalıdır. Ayrıca aile ile yapılan konaklama da uygun belgelerle ispat edilmelidir. İspat için sunulanların yeterli olmaması ihlal anlamına gelmekte ve ceza uygulanmaktadır.

Avrupa’da tır kabini kuralları en sıkı şekilde Fransa’da uygulansa da cezalar 30 bin euro’ya kadar çıkabilse de ceza ortalaması 3 bin euro’yu geçmemektedir.

Belçika

Belçika’da tır kabini kuralları liberal bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Hem sürücü hem de nakliye firması için öngörülen ceza 1800 euro’dur. Belçika’da tır kabininde uyumak yalnızca eylemi yaparken yakalnılınca cezaya sebebiyet vermektedir. Yani çok sıkı bir denetim uygulandığı söylenemez.

Sürücü Nerede Dinlenmeli

Avrupa’da tır kabininde uyumanın cezası, caydırıcılığı artırmak maksadıyla yalnızca sürücüye değil nakliyeciye da ceza vermeyi kapsamaktadır. Bu da işverenin sürücüye dinlenme alanı sağlaması zorunluluğunu getirmektedir. Dinlenme alanlarının organizasyonu olabildiğince erken yapılmalıdır. Sürücünün aile evinde dinlenmesi sağlanamıyorsa; otel, pansiyon, misafirhane gibi alanlarda dinlenmesi için önceden planlama yapılmalıdır. Dinlenilen alanın sağlık açısından ve hijyen açısından standartları karşılaması beklenmektedir. Yani bir kamp alanında dinlenmeye izin verilmemektedir.

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları ve Sürücü Hakları

Fransa bu konuda son derece katı olsa da diğer Avrupa ülkelerinde örneğin Almanya’yı ele alalım, sürücünün de tır kabini kurallarına karşı hakları bulunmaktadır. Örneğin tır sürücüsü, Almanya polisine, kabinde dinlenip dinlenmediğine dair bir doğrulama yapma yükümlülüğü taşımamaktadır. Yani dinlenme anında polisin suç üstü yapması gerekmektedir. Ayrıca sürücünün zorunlu dinlenme süresini nerede geçirdiğine dair bir kanıt sunmasına veya beyan vermesine gerek yoktur.

Polis veya Federal Lojistik ve Mobilite Ofisi (BALM), dinlenme yeri faturası isteyecek olursa bunu sürücüden değil, lojistik firmasından talep etmek zorundadır. Netice itibariyle sürücü durumu itiraf etmediği ve uyurken yakalanmadığı sürece ceza uygulaması pek mümkün olmayacaktır.

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları Nereye Gidecek?

Avrupa ile birlikte diğer ülkelerde de tır kabini kullanımına ilişkin kurallar muhtemelen önümüzdeki yıllarda gelecektir. Uzmanlara göre bu konuya ilgi gösteren başlıca ülkeler Danimarka, İspanya ve İtalya’dır. Bu tür düzenlemelerin sürücüler ve nakliye şirketleri için zorlayıcı gözükmesi doğru değildir. Çünkü sürücülerin çalışma koşullarının iyileşmesi sağlanmakta, karayolu güvenliğini artırmaktadır. Yorgun sürücüler profesyonel olsalar dahi kaza lara sebebiyet vermektedir.

Sürücülerin de nakliye şirketlerinin de bu konuda dahaa titiz davranmaları oldukça önemlidir. Her ne kadar cezaların caydırıcılığı bulunsa da cezadan önemli olan sürücü sağlığı ve karayolu güvenliğidir. Sürücüler ve nakliyeciler bunu göz önünde bulundurmalıdır.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
tır kabini kuralları ve cezalar