Polonya Nakliyat

Takografların Değiştirilmesi ile Yeni Yükümlülükler ve Yeni Takograf

Hareketlilik Paketi gereğince takografların değiştirilmesi çok yakın. Bu değişim; nakliyecileri, sürücüleri ve muayene hizmetlerini direkt olarak etkileyecek. Örneğin yeni bir araç tescilinde ikinci nesil akıllı takograf (G2V2) bulunması artık zorunlu. Bunun sebepleri ise şöyle listelenmektedir:

  • Sosyal yaptırımların maliyet etkinliği,
  • AB’de teknolojiyi ve dijitalleşmeyi desteklemek,
  • Karayolu taşımacılığında şirketler için eşit bir rekabet ortamı sağlamak.
takografların değiştirilmesi

Takografların Değiştirilmesindeki Zorunluluk ve Takograf Türleri

Önceki yıllarda uygulanan yaklaşımın yanında, yeni takografların piyasaya sürülmesi farklı bir yaklaşımın ortaya çıktığını göstermektedir. Bu da nakliyecilerin, masraflarını karşılayarak uluslararası taşımacılıkta kullanılan tüm araçlardaki takografları G2V2 ile değiştirmek zorunda kalacağı anlamına gelmektedir. Ağustos 2025’e kadar uluslararası taşımacılık yapan tüm araçlar, ikinci nesil G2V2 akıllı takograf sistemine geçişi tamamlamış olacak.

Mobilite Paketi ve Takografların Değiştirilmesi

Eski takografların değiştirilmesi ve ikinci nesil akıllı takografların kullanıma başlanması için yükümlülere verilen son süre 2024 yılının son günüdür. Fakat bu uygulama yalnızca 2019’un 6. ayından önce üretilen araçlar için geçerlidir.

Bu yükümlülük ciddi bir şekilde takip edilecek, yükümlülüğe uymayanlar için cezalar uygulanacaktır. Uluslararası karayolu taşımacılığı hizmetlerinin askıya alınması verilen en büyük cezadır. Bunun yanı sıra nakliye şirketi için 10.000 PLN ceza uygulanırken nakliye müdürü için 2000 PLN ceza uygulanacaktır. Bu tür yaptırımlarla karşılaşmamak için takografların değiştirilmesi ertelenmemelidir.

akıllı takograf

İkinci Nesil Akıllı Takografların Özellikleri

  • Yeni nesil akıllı takograflar, sürücülerin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiştir. Otomatik sınır geçişi özelliği bunlardan en önemlisidir. Bu özellik ile AB ülkelerinin sınır geçişleri otomatik olarak kaydedilmektedir. Böylelikle Avrupa Birliği ülkelerine girmek için sınırda durma ve bekleme ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla işletmelerin takografta daha doğru bilginin ve faturalandırılmanın kolaylaşması sağlanmaktadır.
  • Yükleme, boşaltma veya aynı anda yükleme ve boşaltma pozisyonlarını birlikte kaydetme işlevi sağlanmaktadır. Sürücünün bu işlevi manuel olarak etkinleştirmesi mümkün olacaktır. Ayrıca bu işlemlerin tümü takografta ve sürücü kart belleğinde kaydolacaktır. Sonuç olarak bu işlev; yükleme ve boşaltma işlemlerinin girilmesi, yabancı bordro hesaplamalarının doğruluğu ve kontrol edilmesi açısından avantajlıdır.
  • Taşıma türünün kaydedilmesi sağlanmaktadır.
  • OSNMA GALILEO ile GNSS sinyallerinin doğrulanması.
  • Entegre Bluetooth arayüzü sayesinde harici uygulamaların kullanımı mümkündür. Uygulama ve cihaz üreticilerinin Bluetooth üzerinden takograflardan veri indirmesi mümkün olacaktır. Bu sayede sürücünün mevcut konumu, sürüşü ve diğer işleri hakkında bilgi sağlayacaktır. Bazı kişisel verilere erişim sürücünün onayı ile mümkün olacaktır.
  • Takografların değiştirilmesi bellek kapasitesinin artışını da sağlamaktadır. Yeni takograf ve sürücü kartının genişletilmiş kapasitesi, 56 günlük veriyi koruyabilmektedir.

Denetçiler Verileri Uzaktan İndirebilecek

Denetçiler, AB genelindeki yaygın uygulama olan takograf verilerinin uzaktan erişimini daha fazla kullanmaya özen gösterecekler. Yeni nesil akıllı takograflar denetimleri daha iyi hale getirmek ve tahrifatı tespit edebilmek amacıyla 19 parametreyi okuyabileceklerdir. Bu bilgilerle birlikte tırlar detaylı kontroller için durdurulmaktadır. Bu sırada kartsız sürüş veya son kalibrasyondan sonra geçen sürenin aşılması gibi ihlaller tspit edilmektedir. Şüpheli araçların taranması ve kontrol için seçilmesi yol güvenliğini daha iyi hale getirmektedir. Polonya, ihlallerin tespit edildiği denetimlerde ehliyete 3 ay el koymaktadır. Takografların değiştirilmesi ve yeni nesillerin kullanımı denetçilere sürüş süresi ihlallerini ve geçen araçlardaki GNSS konumlarının çalışmasını uzaktan doğrulama olanağı tanımaktadır.

Takografların Değiştirilmesi

Nakliye şirketleri, 2024’ün son aylarına kalmadan araçlarını yeni Mobilite Paketi gerekliliklerine uygun hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Takografların değiştirilmesi randevulu sistemlerle belirli yerlerde yapılmaktadır. İşletmelerin yaptırımlara takılmamak amacıyla takografları hızlı bir şekilde değiştirmeye başlaması takograf değişiminde sıra beklemeye sebep olmaktadır. Nakliye şirketlerine Polonya Nakliyat olarak tavsiyemiz, bu işlemi 2024 yılının son günlerine bırakmamaktır.

Bu içeriğe ihtiyacınız olabilir: Lojistik Şirketi Sahipleri için Polonya’da Danışmanlık Hizmetleri

LinkedIn üzerinden Polonya Nakliyatı takip edebilirsiniz!

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
takografların değiştirilmesi polonya nakliyat