Polonya Nakliyat

Hangi Avrupa Ülkesinde Şirket Kurmak Daha Avantajlı?

Avrupa, hatırı sayılır bir zamandır dünyanın kritik önemine sahip ekonomileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Avrupa ülkesinde şirket kurmak gündeme bu yüzden geldi. Dolayısıyla Avrupa’da ekonomik açıdan büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Türkiye’deki şirket sahipleri, Avrupa’nın bu potansiyeli karşısında şirketlerini Avrupa’ya açmanın yollarını aramaktadır. Çünkü geniş ticaret hacminin yanı sıra Avrupa, döviz getirisi için de Türkiye için oldukça avantajlıdır.

Avrupa Ülkesinde Şirket Kurmadan Önce Dikkate Alınacaklar

Avrupa’da şirket kurmak isteyen girişimciler, çoğunlukla Türkiye’deki işlerini büyütmek ve uluslararası ticaretten payını almak üzere hareket etmektedir. Dolayısıyla hangi Avrupa ülkesinde şirket kurmak daha avantajlı buna karar vermek için dikkate alınması gereken hususlar önceden bilinmelidir. Tüm hususlara göz attıktan sonra bile danışmansız böyle bir işe adım atmak doğru olmayacaktır. Çünkü resmî yükümlülükler dahil olmak üzere Avrupa’da iş yapmak Türkiye’den farklıdır. Hatta Avrupa’nın her ülkesinde iş yapmak birbirinden farklıdır. Çünkü Avrupa Birliği üyesi olsun, olmasın her ülkenin yatırımcıya ve girişimciye karşı bakış açısı farklıdır. Dikkate alınacaklar ise kısaca şöyle özetlenebilir;

  • Pazar Erişimi
  • Resmî ve Hukukî Yükümlülükler
  • Vergi Politikaları
  • İş Kurma Kolaylığı
  • Sektöre Özel İmkânlar

Tüm bunlar detaylı incelenmesi gereken ve avantajlı olan ülkenin tespitine zaman harcanması gereken konulardır. Bir danışman eşliğinde bu süreci çok daha iyi yönetebilirsiniz.

Örnek birkaç ülkeye ve özelliklerine göz atacak olursak;

Hangi Avrupa Ülkesinde Şirket Kurmak Daha Avantajlı?

Polonya

İşletme dostu bir ortamı yurt dışı yatırımcılara sunmasıyla Polonya, son zamanların yükselen ülkesi olarak görülmektedir. Avrupa’daki coğrafi konumu da Polonya’yı ticari olarak pozitif bir nokta haline getirmektedir.

Vergi politikaları olarak da Polonya, bu öne çıkışı desteklemek amacıyla bazı imtiyazlar tanımaktadır. Dolayısıyla bazı sektörler başta olmak üzere Polonya’dan Avrupa’ya açılmak hiç zor değildir.

İrlanda

Vergi yönünden düşük kurumlar vergisiyle Avrupa’nın ön plana çıkan ülkelerinden bir tanesidir. Ayrıca İrlanda ekonomisi oldukça güçlüdür. Nitelikli işgücü ile de yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

İsviçre

Yüksek yaşam standartları ve istikrarlı ekonomisi ile dünyanın en çok örnek gösterilen ülkelerinden bir tanesi İsviçre’dir. Güçlü finansal hizmetler sektörü de İsviçre’de işini büyütmek isteyenlerin odağındadır.

Estonya

Şirket kurma sürecinin en hızlı ve kolay olduğu ülkelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. E-oturum, E-imza gibi dijital hizmetler ülkede önemsenmektedir. Düşük vergi oranları da bu kolaylığa eklendiğinde Estonya, yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

İngiltere

Uluslararası bir finans merkezi olarak ön plana çıkan İngiltere, pek çok girişimci ve yatırımcının gözünü korkutuyor olsa da bağımsız ticaret politikaları ile iş kurmanın avantajlı olduğu ülkelerden bir tanesidir. Her ne kadar Avrupa Birliği’nden ayrılmış olsa da İngiltere, Avrupa’da hâlâ önemli bir konuma sahiptir.

Şirket kurmak ve Türkiye’deki işletmenizi dünyaya açmak iyi bir fikirdir. Bu noktada araştırmalar yapmak ve bilgi sahibi olmak da çok kıymetlidir. Fakat bir danışman eşliğinde yeni şirketinizi kuracağınız ülkenin koşullarına ayak uydurarak hareket etmek her şeyden önce gelmelidir. Çünkü resmî yükümlülükler her zaman engel teşkil edebilmektedir. Bunun önüne geçmek ise profesyonel destek almakla mümkündür.

Avrupa’da iş kurmak adına merak ettiklerinizi Avrupa’da yaşayan Türk bir danışmandan dinlemek büyük avantaj sağlayacaktır. Biz bunun için buradayız, şimdi tek tuşla bizimle iletişime geçebilirsiniz!

LinkedIn üzerinde de aktif olarak blog içeriklerimizi paylaştığımızı biliyor muydun? Haberdar olmak için şimdi takip et!

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
avrupa ülkesinde şirket kurmak