Polonya Nakliyat

Polonya’da Lojistik Şirketi Açmanın Maliyeti ve Finansman

Polonya’da Lojistik şirketi açmanın maliyeti ve finansman konusundaki diğer merak edilen konular, girişimciler için oldukça önemli. Özellikle Polonya Nakliyat olarak, Polonya’da lojistik şirketi açmak üzerine çalışmalar yürüttüğümüz için bu konuda bu haftaki blog yazımızda yer vermek istedik.

İlk olarak bu içerikte sayısal veriler bulamayacağınızı söylemeliyiz. Çünkü bu tür işlerde sayısal veriler büyük bir tehlike doğurmaktadır. Girişimciler verilen sayısal değerleri referans alarak işe koyulduklarında büyük bir hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Çünkü dünya artık hızlı değişen dinamik bir piyasa yapısında, bu durum da değişkenliği artırmaktadır. Ayrıca kuracağınız şirketin büyüklüğü, hedefleri ve bütçesi de net maliyeti değiştiren unsurlardır.

Polonya’da Lojistik Şirketi Açmanın Maliyeti

Maliyetler her ne kadar değişken olsa da Polonya’da, diğer Avrupa ülkelerine göre lojistik şirketi açmanın maliyeti düşüktür. Temel olarak maliyet kalemine nelerin dahil olacağına göz atmak faydalı olacaktır:

  • Tesis: İlk olarak bazı tesislere ihtiyacınız olacak. Ofis ve depo kiralama veya satın alma maliyetleri son derece önemlidir.
  • Ekipman: Lojistik sektörünün hangi noktasında olacağınıza göre ekipman ihtiyacı farklılık gösterecektir. Fakat lojistik faaliyetleri sürdürecek araçlar, forklift ve bir depoda olması gereken diğer ekipmanlar ciddi bir maliyet kalemidir.
  • Personel: Lojistik şirketinin tek personel ihtiyacı araç şoförleri değildir. Depo elemanları, ofis elemanları, müşteri temsilcileri ve diğer personeller de maliyete dahildir.
  • Pazarlama: İşletmenin müşteri bulabilmesi için belirli bir pazarlama stratejisi kullanması şarttır. Bu da maliyet kalemi için önemli bir veridir.
  • Vergi: Vergiler, büyük işletmeler için önemli bir gider kaynağıdır. Dolayısıyla maliyet olarak vergiler de düşünülmelidir.
  • Diğer: Sigorta, lisans, izinler ve diğer gereklilikler de maliyet olarak karşınıza çıkacaktır. Ayrıca yakıt gideri de maliyet hesabında mutlaka olmalıdır.

Polonya’da lojistik şirketi açmanın maliyetini net olarak söylemek mümkün değil elbette. Fakat 2023 yılı için örneğin bir depo personelinin gideri ayda 5000 PLN civarındadır. Lojistik şirketine uygun bir deponun aylık kirası ise ortalama 10.000 PLN olarak düşünülebilir. Yine de bunlar değişken sayılardır. Bu sayılara göre hareket etmek doğru sonuçları doğurmayacaktır.

lojistik şirketi açmanın maliyeti ve finansman

Polonya’da Lojistik Sektörü için Finansman

Polonya’da Lojistik şirketi açmak için finansman sağlayacağınız bazı seçenekler bulunmaktadır. Size uygun seçeneğin hangisi olduğuna karar vermeniz başlangıç için kritik öneme sahiptir.

  1. Banka Kredileri: Çeşitli kredi türleri, girişimciler için bankalar tarafından verilmektedir. Vadeli krediler, kredi kartı limiti ile finansman oluşturma, ekipman finansmanını sağlama gibi kredili yöntemler mevcuttur. Kredi tabanında iş yapmayı doğru bulanlar bu seçeneği kullanmaktadır.
  2. Devlet Kredisi veya Hibe: Polonya hükümetinin lojistik sektörüne yönelik hibe ve kredi faaliyetleri bulunmaktadır. Sektörün Polonya’da gelişmesi bu yönden desteklenmektedir. Bu yöntem banka kredilerine oranla çok daha avantajlıdır.
  3. Öz Sermaye: Var olan şirketinizi veya işletmenizi Polonya’da Lojistik şirketi açarak Avrupa pazarına genişlemek istiyorsanız finansman olarak öz sermayeyi kullanabilirsiniz. Bunun yolu hisse senedi ihracı veya tahvil satışıdır. İşletmenin kurumsal yapısını destekleyen bir yöntemdir.

Ayrıca Polonya’da Lojistik şirketi kurduktan sonra maliyetleri etkileyecek devlet desteklerinden yararlanmak da mümkündür. Vergi indirimleri ve Polonya hükümetinin destekleri bu noktada büyük bir fayda sağlayacaktır.

Daha fazla bilgi için diğer blog içeriklerimize göz atabilir, LinkedIn üzerinden de bizi takip edebilirsiniz!

Polonya’da Marka Oluşturma Stratejileri ve İpuçları

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
polonya'da lojistik şirketi açmanın maliyeti