Polonya Nakliyat

Polonya’da Lojistik Şirketi Açarak Avrupa Pazarına Erişim Sağlama Rehberi

Avrupa, dünyanın en önemli pazarlarından bir tanesidir dolayısıyla Avrupa pazarına erişim sağlamak kritik öneme sahiptir. Çünkü 800 milyon civarındaki nüfusu ile dünyanın nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ikinci kıtasıdır. Bu nüfusun 450 milyon kadarı Avrupa Birliği üyesi devletlerde yaşamaktadır. Dolayısıyla yalnızca Avrupa Birliği üyeleri arasında bile büyük bir Pazar payı bulunmaktadır. Bunu tüm Avrupa için düşündüğümüzde ise ortaya çok daha büyük bir Pazar payı çıkmaktadır. Polonya’da lojistik şirketi açarak bu pazar payından faydalanmak ise mümkündür. Çünkü her geçen gün Avrupa’daki lojistik ihtiyacı artmaya devam etmektedir.

Polonya’da Lojistik Şirketi Açmak

Polonya Nakliyat blog içeriklerinde Polonya’da lojistik şirketi açmak üzerine her hafta çeşitli yazılar kaleme alıyoruz. Bu yüzden konuyu bu bahisle uzatmamak adına kısaca üzerinde durup, Avrupa pazarına erişim sağlama rehberine geçmek istiyorum, kısaca Polonya’da lojistik şirketi kurmak için gerekenler:

  • Şirket ismini seçmek, şirketin adresine karar vermek ve gerekli gayrimenkulleri satın almak veya kiralamak.
  • Polonya Ticaret Odası kaydını şirket adına yaptırmak.
  • Vergiye ve sosyal güveliğe dair prosedürler için gerekli kayıtları yaptırmak.
  • İşletmenin ruhsatını çıkarmak.
  • Son olarak iş izinlerini alarak şirketi faaliyete geçirmek.

Temel olarak yapılması gerekenler her ne kadar bunlar olsa da başarılı bir şirket için daha dikkat etmeniz gereken birçok ayrıntı bulunmaktadır.

Polonya’da Lojistik Şirketi Açarak Avrupa Pazarına Erişim Sağlamak

Avrupa pazarına erişim sağlamak demek dünyadaki önemli bir Pazar alanına erişim sağlamak demektir. Bunun yanı sıra elde edilecek kazancın da büyük çoğunlukla Euro olması, kazancın Türkiye şartlarına göre çok daha iyimser olacağının göstergesidir. Avrupa pazarı büyük bir Pazar ise neden Polonya? Sorusuna ise ilk olarak coğrafi konumundan dolayı cevabı verilebilir. Zira Polonya, Orta Avrupa ülkesi olarak pek çok Avrupa ülkesine yakın bir noktadadır. Komşuları arasında Almanya, Çekya, Slovakya, Rusya, Litvanya, Belarus ve Ukrayna bulunmaktadır. Yalnızca sınır komşularındaki potansiyel bile oldukça yüksektir. Fakat merkezi konumu ile diğer ülkelere de yakınlığı avantaj sağlamaktadır.

Avrupa Pazarına Erişim Sağlama Rehberi

Polonya’da lojistik şirketi açarak Avrupa pazarına erişim sağlamak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

  • Stratejik Yaklaşım: İlk olarak kuracağınız şirketin lojistik sektöründeki hangi alanda hizmet vereceğine karar vermeniz gerekmektedir. Buna uygun olarak bir Pazar araştırması yapmalı ve hedef kitlenizi de belirlemelisiniz.
  • İşletmenin Temelleri: Şirketinizin kıymetli bir işletmeye dönüşmesi için gereken temel adımları atmalısınız. Tüm süreci resmi kanallarla birlikte yürütmeli, hükümetin sunduğu imkânlardan yararlanmaya yönelik hareket etmelisiniz.
  • Altyapı: İşletmenin sürdürülebilir bir yapıya sahip olması ve zamana ayak uydurması önemlidir. Bunun için altyapınızı esnek bir zemine oturtmalısınız. Avrupa, inovasyonu yakalayan şirketleri öncelemektedir.
  • İş Ortağı ve Tedarikçiler: Avrupa gibi geniş bir pazarda iş yapmak için kendinize Avrupa’da etkin iş ortakları bulmalısınız. Tedarikçilerinizle sıkı anlaşmalar yapmalı, olası bir sorunda alternatif yolları önceden hazır etmelisiniz. Avrupa pazarında ilerlemek kolay olmayacak!
  • Dijital Varlık: Avrupa, teknoloji kullanımının en yaygın olduğu bölgelerden bir tanesidir. Hedef kitlenize Avrupa’da dijital varlığınız ile ulaşmanız son derece mümkündür. Dolayısıyla dijital varlığınızı sıkı bir şekilde yönetmeli, SEO ve SEM stratejilerine ağırlık vermelisiniz.

Polonya ve Avrupa Pazarı

Polonya, Avrupa pazarı için maliyetlerin diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük olduğu bir ülkedir. Bununla beraber hâlâ gelişmekte olan bir ülke olması Avrupa Birliği avantajlarından daha fazla yararlanmasını sağlamaktadır. Bu durumda da Polonya, Avrupa pazarına erişimi sağlamak için doğru bir seçenek olacaktır.

Daha fazlası için diğer içeriklerimize göz atabilir, LinkedIn’de takipçimiz olabilirsiniz!

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurarken İş Kültürüne Uyum Sağlamak

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
polonya lojistik şirketi açarak avrupa pazarına erişim sağlamak