Polonya Nakliyat

En Kolay Hangi Ülkede Şirket Kurulur?

İş kurmak, girişimciler ve yatırımcılar için zamana ayak uydurmanın bir gerekliliğidir. Çünkü teknolojinin gelişmesi ve insan ihtiyaçlarının değişmesi yeni iş kollarına zemin hazırlamıştır. İşletme sahipleri veya girişimciler, zamanın dokusuna uygun yeni işletmelerle, bünyesini genişletebilmektedir. Dünyanın her yerinde durum böyledir, çünkü iletişim ve ulaşım kolaylığı ülkeler arasındaki mesafeleri kaldırmıştır. Dolayısıyla en kolay hangi ülkede şirket kurulur sorusu yalnızca Türkiye’de değil dünyanın gelişmiş, gelişmemiş her ülkesinde merak edilmektedir.

Bugün dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkelerinde de sektöre ve pazar alanına göre iş kurmak dezavantajlı olabilmektedir. Dolayısıyla diğer ülkelerde işletme kurmak artık bir tercih değil avantajdır. Maliyetlerini yönetmek ve kârlılık oranını artırmak isteyen her girişimci bir işin hangi ülkede daha kolay kurulacağını araştırmaktadır. Siz de bu şekilde hareket etmelisiniz.

En Kolay Hangi Ülkede Şirket Kurulur?

Bazı ülkeler şirket kurmak açısından büyük kolaylıklar tanımaktadır. Fakat bu kolaylıklar o ülkede şirket kurmanın avantajlı olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü pazar alanı, erişim kolaylığı ve ticaret hacmi gibi kritik konular daha önemlidir. Öncelikleri belirlemek ve şirket kurmadan önce mutlaka danışmanlık almak bu yüzden önemlidir.

Ayrıca önceki blog içeriğimiz olan Hangi Avrupa Ülkesinde Şirket Kurmak Daha Avantajlı? Başlıklı içerikte bu konunun detaylarına da değinmiştik.

Şimdi en kolay hangi ülkede şirket kurulur sorusunun yanıtlarına bakalım ve yukarıdaki blog içeriği ile ortak paydada olan ülke var mı, yok mu kontrol edelim. İki payda da olan bir ülke hem kolaylık hem avantaj içeriyor demektir. Verilerde Dünya Bankası raporlarını da dikkate alacağız.

Polonya

Önceki içeriğimiz olan “Hangi Avrupa Ülkesinde Şirket Kurmak Daha Avantajlı” blog yazısında da Polonya’dan bahsetmiştik. Şirket kurma avantajları hem coğrafi özellikleri hem de ülke yapısı ile ön plandadır. İş kurma kolaylığı ise Polonya’da da önemsenmektedir. Ülkenin gelişen ekonomik yapısının zenginleşmesi adına yurt dışından gelen yatırımların önü açılmaktadır.

Gayri safi yurt içi hasıla sıralamasında tüm dünyada yirminci sırada yer alan Polonya aynı zamanda yüksek gelir ekonomisine sahip bir ülkedir. Ekonomik açıdan pek çok kolaylığın ve imkânın olduğu ülkede kurumlar vergisi de 2021 yılında düzenlenmiş ve avantajlı hale gelmiştir.

Türk şirketleri de Polonya’yı tüm bu avantajlardan dolayı tercih etmektedir. Beko, Vestel, LC Waikiki, ETİ, Marmarabirlik, Efes Pilsen, Zafer İnşaat gibi büyük Türk şirketleri, Polonya’da iş yapmaktadır. Yeni yatırımcılar için ise Polonya, gözde bir ülkedir.

En Kolay Hangi Ülkede Şirket Kurulur?

Yeni Zelanda

İş kurma kolaylığı açısından yayınlanan ekonomi raporlarında Yeni Zelanda, kolay iş kurulabilir ülkeler arasında gösterilmektedir. Elektronik yollarla bir girişime başlamak ve ülke içerisinde yeni bir iş kurmak oldukça kolaydır. Fakat Güney Büyük Okyanus içerisinde bir ada ülkesi olması pek çok dezavantajı da beraberinde getirmektedir.

Singapur

Dünyanın en dışa açık ülkelerinin başında yer alan Singapur, yurt dışından gelen yatırımcılar için kolaylıklar ve imkânlar sağlamaktadır. Yeni Zelanda’da olduğu gibi Singapur da bir ada ülkesidir. Fakat Yeni Zelanda’da olduğu kadar kara uzaklığı bulunmamaktadır. Deniz aşırı komşusu Malezya’ya olan mesafesi oldukça yakındır.

Hong Kong

Teknoloji yönünden zenginliği ile bilinen Hong Kong, iş kurma kolaylığı açısından avantajlı ülkelerden bir tanesidir. Fakat dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgelerinden bir tanesi konumundadır. Dolayısıyla rekabet çok yüksektir. Yeni bir iş kurmak kolay olsa da rekabet şansı çok büyük maliyetler gerektirmektedir.

En Kolay Hangi Ülkede Şirket Kurulur Listesinden Ne Anlamalıyız?

Yukarıda Dünya Bankası’nın verilerinden de faydalandığımız bir liste oluşturduk. İş kurma kolaylığı açısından bu ülkeler 2020 yılından bu yana önerilen ülkeler konumundadır. Dikkate alınması gereken tek kıstas bu değildir elbette. Detaylı bir inceleme için danışmanlık almak faydalı olacaktır.

İş kurmak büyük bir risk alıyor olmak demektir. Riskleri yönetmek ise başarının anahtarıdır. Hemen ilk adımı atmak için WhatsApp üzerinden bir kısa mesajla bizimle iletişime geçebilir, en kısa sürede bir görüşme sağlayabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
yurt dışında kolay şirket kurma