Polonya Nakliyat

Teknoloji Yatırımı için En İyi Ülkeler

Dünyadaki dijitalleşme hızı ve teknolojinin gelişimi ürkütücü bir seviyeye ulaştı. Fakat durum her ne kadar ürkütücü gibi gözükse de hayatımızın bir parçası. Dolayısıyla teknolojiye, dijitale yatırım yapmak oldukça mantıklı bir yaklaşım. Bunu yapmak için bir yazılım şirketi kurmak zorunda da değilsiniz. Teknoloji yatırımı demek teknolojiyi etkin kullanmak demektir. Örneğin bir lojistik şirketi kurduğunuzu düşünün. Bu şirkette de teknoloji yatırımı yapmanız mümkündür. Çünkü insanın olduğu tüm sektörlerde teknolojinin bir yeri var, siz de burada yerinizi alarak yatırıma başlayabilirsiniz. Bunun için uygun bir ülke arayışına girmek ise yatırım fikrinden hemen sonraki aşamadır. Biz burada ülke aşamasına dair bilgi vereceğiz.

Teknoloji Yatırımı için En İyi 5 Ülke

Teknoloji yatırımı yapmak, her sektörde mümkündür. Mümkün olmasının yanı sıra gereklidir demek daha doğru olacaktır. İşte bunun için şartların uygun olduğu 5 ülkeyi derledik:

Polonya

Hızlı büyüyen bir teknoloji merkezi haline gelmektedir. Polonya’nın bu gidişatı bugün için belki onu teknoloji yatırımı için en avantajlı ülke yapmayabilir. Fakat bugün kurduğunuz bir şirketin gelecekte -belki 10 sene belki 3-4 sene içerisinde- çok daha uygun maliyetlerle kurulmuş en iyi seçenek olduğuna şahitlik edebilirsiniz. Bunun sebebi Polonya’da alım gücünün yüksek olması ve şartların son derece olumlu olmasıdır. Ayrıca devlet desteği almanız da mümkündür.

Polonya’yı avantajlı kılan bir diğer unsur ise Polonya’nın yüksek vasıflı işgücüne olan erişiminin yüksek olmasıdır. ABD’de de yüksek vasıflı işgücünün çok yüksek olduğunu düşünebilirsiniz, doğru fakat Polonya, ABD’ye göre çok daha ucuz bir ülke. Dolayısıyla aynı imkânlara daha ucuza erişme fırsatı yakalamış olursunuz. Ayrıca Polonya’nın ekonomisi son yıllarda da göze çarpacak düzeyde büyüyen ve gelişen bir ekonomidir.

teknoloji yatırımı için en uygun ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en önde gelen teknoloji merkezidir. Apple, Google gibi teknoloji devlerinin evi ABD’dir. Dolayısıyla en uygun ülke olarak düşünülebilir. Fakat ABD’de şirket kurmak, yeni bir işe başlamak ve yüksek vasıflı elemanlar çalıştırmak hiç de ucuz değildir. Çok yüksek sermayelerin gerektiği ABD, ekstra büyük hedeflere, yüksek sermaye ile ulaşmak isteyen yatırımcılar için uygundur. Sermayenin sınırlı olduğu bir düşünce ABD için avantajlı değildir.

Birleşik Krallık

Önde gelen başka bir teknoloji devleri ülkesidir. Eğitimli elemanlar, güçlü bir ekonomi İngiltere’yi de uygun bir yatırım ülkesi olarak göstermektedir. Tek sorun rekabettir. Çünkü Birleşik Krallık, rekabetin en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir.

İsrail

Küçük bir ülke olsa da Wix gibi teknoloji devlerinin yer aldığı bir ülkedir. Devlet desteği ile teknoloji yatırımı yapmanın uygun olduğu bir ülkedir. Fakat ülkede zaman zaman siyasi olarak sorunlar yaşanmakta, Filistin ile yaşanan çatışmalarda ülkedeki güven azalmaktadır. Dolayısıyla yatırım yapmak için özellikle Türkiye’den pek tercih edilen bir ülke değildir.

Singapur

Teknoloji endüstrisi alanında güçlü bir ivme yakalamış olan Singapur, bazı teknoloji devlerinin varlığı ile yatırım yapmanın uygun olduğu bir ülkedir. Dolayısıyla son birkaç yılda Singapur’daki teknoloji girişimlerinin sayısı oldukça artmıştır. Konumu sebebiyle de diğer sektörlere teknolojinin entegre edilmesi şeklinde bir yatırım pek mantıklı değildir.

Teknoloji Yatırımı ile Diğer Sektörlerde Kazanç

Diğer sektörlerde de teknolojinin yeri oldukça büyük. Dolayısıyla daha çok kazanmak için direkt teknolojiye değil, ihtiyacın yoğun olduğu lojistik gibi sektörlere yatırım yapmak daha önemlidir. Fakat bunu yaparken teknolojik entegrasyonu sıkı takip etmek ve sektörün öncüsü olacak adımlar atmak kârlı sonuçlar doğuracaktır.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bizi LinkedIn üzerinden de takip edebilirsiniz.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
teknoloji yatırımı için hangi ülke