Polonya Nakliyat

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurulumunda Hukuki Süreçler

Polonya’nın Avrupa’daki operasyonları genişletmek isteyen lojistik şirketleri için harika bir fırsatı barındırdığını Polonya Nakliyat olarak çeşitli blog içeriklerimizle dile getiriyoruz. Pek çok sebepten dolayı Türkiye’deki lojistik şirketlerine, Avrupa’ya açılmak için Polonya’yı tavsiye ediyoruz. Bununla beraber yeni bir işe girişmek isteyenler için lojistik sektörünü anlatıyoruz. Bilinçli yatırımcılar veya girişimciler için bunlar harika bilgiler olsa da Polonya’da lojistik şirketi kurulumunda hukuki süreçleri kafa karıştırıcı olabilir. Bu haftaki bloğumuzda hukuki süreçler hakkında detaylı bilgiye yer vereceğiz.

Polonya Hukuk Sisteminde Şirket Kurmak

Genel yasal çerçeveye baktığımızda Polonya’da lojistik şirketi de dahil olmak üzere Polonya’da şirket kurmak hukuk karşısında neyi ifade ediyor? Bu sorunun yanıtlanması gerekmektedir.

İş Yapısı

Şirketin yapısını belirlemek ve iş ağını daha belirgin hale getirmek için ilk adımdır. Belirli şirket türlerinden size uygun olanı seçerek işe koyulmalısınız.

 • Şahıs Mülkiyeti: Küçük işletmeler ve bireysel girişimcilere uygundur. Başlangıç maliyeti ve resmi işlemler son derece basittir.
 • Limited Şirket: Yabancı yatırımcılar için son derece uygundur. Basit ve esnek bir yapıya sahiptir. Minimum 5000 PLN sermaye şartı bulunmaktadır. Hissedar sayısı bir veya daha fazla olabilecek şekilde dizayn edilmiştir. (25.09.23 tarihine göre 5000 PLN 1087 Euro yani 31.426 Türk Lirası)
 • Anonim Şirket: Daha büyük işletmeler için anonim şirket avantajlı olacaktır. Minimum 100 bin PLN sermaye şartı bulunmaktadır. Bu şirket yapısı ile halka hisse ihraç etmek mümkündür. (25.09.23 tarihine göre 100bin PLN 21750 Euro yani 628.626 Türk Lirası)

Şirket Kaydı

Şirketinizin resmi olarak Polonya’da kayıtlı bulunması için gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Lojistik şirketi için bu işlemler; Ulusal Mahkeme Siciline kayıt olmakla başlar. Şirket ana sözleşmesi başta olmak üzere gerekli belgeler sunulmalıdır. Sonuç olarak vergi kimlik numarasına ve istatistik numarasına sahip olursunuz.

İzinler ve Ruhsatlar

Faaliyet alanınıza göre Polonya’da (Avrupa standartlarına uygun olarak) bazı izinlere ve ruhsatlara ihtiyacınız olacaktır. Lojistik şirketi için bunlar şöyle listelenebilir;

 • Taşıma Ruhsatı: Karayolu taşımacılığı için yetkili makamlardan alınan ruhsatı temsil etmektedir.
 • Gümrük Lisansı: Eğer uluslararası lojistik şirketi kurmayı hedefliyorsanız, gümrük lisansına da ihtiyacınız olacaktır.
 • Çevre İzinleri: Lojistik faaliyetlerin bazıları, çevre üzerinde etkili olacağından çevre izinleri de alınmalıdır.

Unutmayın, her sektörün kendi içerisinde güvenliğini ve sürekliliğini korumak adına izinlere ve ruhsatlara ihtiyacı vardır. Bunlara uygunluk tamamlanmadan iş süreçlerine başlanmamalıdır.

polonya lojistik şirketi kurulumunda hukuki süreçler

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurulumunda Hukuki Süreçler

Yukarıda bahsedilen aşamalar esasen Polonya’da lojistik şirketi veya başka bir şirket kurmak için geçmeniz gereken hukuki süreçleri içeriyordu. Genel anlamda bu süreçler, Türkiye’de de artık benzer şekillerde yürütüldüğü için deneyimli yatırımcılar için herhangi bir zorluğa neden olmayacaktır. Fakat daha iyi anlaşılması açısından süreçleri liste halinde gözden geçirelim. Polonya’da lojistik şirketi kurulumunun hukuki süreçleri:

 • Konum tespiti ve altyapıya erişim imkanı.
 • İş ve iş kanunlarını özümseme, kabul etme.
 • Vergilendirme süreçlerini tamamlama ve yükümlülüklerinin farkında olma.
 • Gümrük düzenlemelerine uygunluk, ithalat ve ihracat için gereken donanım.
 • Lojistik operasyonlarının yönetimine dair planlama.
 • Çevreye zarar vermemek için uyulması gereken çevresel uyumluluk.
 • Fikri mülkiyet ve sözleşmelerin eksiksiz olarak hazırlanması.

Polonya’da lojistik şirketi kurmak ciddi zorluklarla karşılaşacağınız anlamına gelmemektedir. Hukuki süreçler sade ve anlaşılır şekilde yönetilebilmektedir. Daha önemli olan kısım ise lojistik şirketinin kurulumundan sonraki kısımdır. Polonya Nakliyat bu noktada da her noktada da size destek olmak için burada!

LinkedIn üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın!

Polonya’da Lojistik İşine Yatırım Yapmak: 2023 Güncel Durum

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
lojistik şirketi kurma hukuki süreçler