Polonya Nakliyat

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurmak Zor mudur?

Polonya, lojistik şirketi kurmak için ideal bir ülkedir. Güçlü ekonomik yapısı ve Avrupa’daki stratejik konumu ile son yıllarda yatırım için sık tercih edilen bir ülke olmaktadır. Lojistik sektörü de Polonya’da yatırımcıların yöneldiği sektörlerden bir tanesidir. Fakat Polonya’da lojistik şirketi kurmak zor mudur? Kurmak isteyen kişinin karşısında ne gibi engeller vardır, bunlar bilinmelidir. Aksi takdirde büyük bir yatırım zararla sonuçlanabilir.

Polonya’da Lojistik Şirketi Süreçleri

Polonya, lojistik sektöründe son derece sıkı düzenlemelerin yapıldığı bir ülkedir. İşletmelerin faaliyetine başlaması için bazı lisanslara ve izinlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu lisans ve izinleri elde etme süreci ise zaman isteyen bir süreçtir.

Tabii ilk etapta bunlar da Polonya’da lojistik şirketi kurmak için yeterli değildir. İşletmenin istihdam, vergilendirme ve çevre koruma ile ilgili de belirli yönetmeliklere uygun bir süreç işletmesi gerekir. Sektöre ve ülkeye yabancı biri için bu süreç daha zordur çünkü yasa ve yönetmelikleri anlamak kolay olmayabilir.

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurmanın Zorlukları

Lojistik sektöründe konum çok önemlidir. Yakıt maliyetleri başta olmak üzere müşteri kazanımı açısından da konumunuz hayati önem taşımaktadır. Polonya’nın Avrupa’daki uygun konumu ülke seçiminde kolaylık sağlamaktadır. Fakat Polonya içindeki konum da mühimdir ve bu konumu seçmek için bölgeyi iyi tanımak gerekir.

  • Lojistik şirketi için limanlara, tren istasyonlarına ve havaalanlarına yakın yerler daha avantajlıdır. Yine de girişimciler iyi bir maliyet hesabı yapmalıdır. Dolayısıyla karşılaşılan ilk zorluk şirketin konumudur. Polonya’yı iyi bilen bir danışmandan destek almak bu noktada işi kolaylaştıracaktır.
  • Polonya’da lojistik şirketi kurmanın bir diğer zorluğu ise kalifiye çalışandır. Polonya’da lojistik sektörünün hızlı bir yükseliş gösterdiği de düşünüldüğünde Polonya’da kalifiye çalışan bulmanın da daha zor hale geldiği anlaşılabilmektedir. Bu da önemli bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Ayrıca lojistik sektörünün teknoloji ve dijitalleşme ile olan entegrasyonuna da hazır bir yapının olması şarttır. Çünkü pek çok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de dijitalleşme ön plana çıkmaktadır. Dijitalleşmeden uzaklaşan her işletmenin geleceği karanlıktır.

Polonya’da Lojistik Şirketi Kurarken Ne Yapılmalıdır?

Bunca zorluk karşısında Polonya’da lojistik şirketi kurmanın kârlılığından vazgeçmek doğru bir tercih olmayacaktır. Bunun için her işi ehline teslim ederek süreci yönetmek en doğrusu olacaktır. İlk olarak Polonya’da, Polonya’yı bilen ve Türklerle iyi anlaşabilecek bir danışmana ihtiyacınız var. Eğer böyle bir danışmanınız olur ve bu danışman size lojistik şirketi kurmak hakkında gerekli desteği sağlarsa sürecin yönetimi kolaylaşır. Dolayısıyla tüm zorlukların üstesinden gelmek bir yana bu zorluklar birer avantaja dönüşür.

İşte Polonya Nakliyat’ın da kurulma amacı tam olarak bu. Kolayca iletişimi başlatarak Polonya’da lojistik şirketi kurmanın zorluklarına karşı bilgi edinebilirsiniz. Tüm süreçlerin nasıl işleyeceğini öğrenebilir ve süreç boyunca bir yol arkadaşı, bir danışman ile yatırımlarınızı doğru şekilde değerlendirebilirsiniz.

LinkedIn’de de aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğimizi biliyor muydun? Bizi oradan da takip edebilirsin!

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
polonya'da lojistik şirketi kurmak zor mudur