Polonya Nakliyat

Polonya İş Piyasası: Fırsatlar ve Zorluklar

Avrupa pazarı, fırsatların ve zorlukların bir arada bulunduğu çok büyük bir pazardır. Dolayısıyla Avrupa iş piyasasında olduğu gibi Polonya iş piyasası da fırsatların, zorlukların piyasasıdır. Özellikle Avrupa’nın büyüyen ekonomilerinden olmasından dolayı Polonya, bu fırsatların ve zorlukların açıkça görüldüğü bir ülkedir. Polonya Nakliyat’ın bu haftaki blog içeriğinde biz de bu konuyu inceleyeceğiz. Fakat ilk olarak Polonya’daki son ekonomik duruma bir bakalım.

Polonya’da Ekonomik Durum

Polonya son yıllardaki gelişen ekonomi ivmesini, merkezi olarak planlanan bir ekonomiden, gelişen piyasa temelli bir sisteme geçişe borçludur. Bu geçiş dönemi, Avrupa ülkesi olmanın da verdiği avantaj ile Polonya’yı hızlı bir şekilde öne çıkarmıştır. Avrupa’daki kritik coğrafi konumu, doğal kaynakları ve kalifiye işgücü de Polonya’daki bu ekonomik gelişmeyi güçlü bir şekilde desteklemiştir.

Sonuç olarak istikrarlı artışıyla gayri safi yurtiçi hasıla, ekonomik reformların doğruluğunu ispatlamıştır. Dolayısıyla Avrupa’da bir iş fırsatı arayan girişimciler de Polonya üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Polonya İş Piyasası Fırsatları

Polonya’da iş piyasasındaki fırsatlar bazı sebeplere dayanmaktadır.

Ekonomik Büyüme İstikrarı: Son yıllarda tüm dünyada yaşanan küresel gerileme döneminde bile Polonya’da istikrarlı büyüme ortamı devam etmiştir. Vasıflı çalışanlar, gelişen sektörler, altyapıya yapılan yatırımlar bu istikrarın bir parçası olmuştur. Dolayısıyla onlarca sektörde Polonya, kritik bir öneme sahip olmuştur.

Avrupa Birliği Üyeliği: 700 milyonun üzerinde tüketicinin yer aldığı Avrupa Birliği, Polonya’nın da arasında olduğu dünyanın en önemli birliklerinden bir tanesidir. Uluslararası ticaret ve yatırım teşviklerinden faydalanmanın da mümkün olduğu Avrupa Birliği, Polonya için pek çok fırsatın kapısını aralamaktadır.

Temel olarak Polonya iş piyasası fırsatları bu şekilde listelenebilir.

polonya iş piyasası fırsatlar ve zorluklar

Polonya’da İş Piyasası Zorlukları

Elbette bu kadar avantajın ve fırsatın yanı sıra Polonya’da iş piyasasının belirli zorlukları da bulunmaktadır.

Beyin Göçü: Her ne kadar Polonya, gelecek vaat eden ve yeni iş kurmanın avantajlı olduğu bir ülke olsa da beyin göçü ülkede devam etmektedir. Çünkü Polonya, bir Avrupa Birliği ülkesidir. Daha iyi fırsatlar sunan Avrupa’nın en büyük ekonomilerine göç oldukça kolaydır. Polonya bu sorunun karşısında Polonya’da yurt dışından çalışan gelmesini kolaylaştırmaktadır.

Beceri Uyumsuzluğu: Teknolojinin gelişmesi, nitelikli işgücünün olmasına rağmen Polonya’da işverenler ile işgücüne sahip olanların istek ve ihtiyaçları birbirine uymamaktadır. Bu uyumsuzluk yüksek nitelikli personel açığını meydana getirmektedir. Fakat Türkiye’den Polonya’ya giderek bir iş kurmak isteyenler Türkiye’den nitelikli işgücü götürme fırsatına da sahiptir. Yine de zorluk olarak önemli bir zorluk olduğu söylenmelidir.

Büyüme ve gelişme açısından Polonya iş piyasası için oldukça iyi bir tercihtir. Eğer şimdi böyle bir yolculuğa başlamak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca LinkedIn üzerinden de bizi takip etmelisiniz!

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
polonya iş piyasası