Polonya Nakliyat

Lojistik Sektörü Yatırım Teşvikleri

Uluslararası taşımacılık, pandemi süreciyle birlikte ön plana çıkarak teşviklere konu olan bir sektör haline geldi. Daha önceki yıllarda da lojistik sektörü yatırım teşvikleri veriliyordu. Fakat ihtiyacın boyutu ortaya çıktıktan sonra, süreç çok daha farklı işlemeye başladı. Çünkü pandemi sürecinde taşımacılık, dünyanın neredeyse tüm bölgelerinde yetersiz kalmıştı. 2023’e gelindiğinde ise durum çok değişmedi. Lojistik sektöründe ihtiyaç halen devam ediyor. Bu kapsamda uluslararası taşımacılık teşvikleri pek çok ülkede gündemde.

Uluslararası Taşımacılık Teşvikleri Nelerdir?

Uluslararası taşımacılık noktasında sektörün ihtiyaçları doğrultusunda teşvikler sunulmaktadır. Bu bağlamda ülkeler eğer uluslararası bir taşımacılık ağına ev sahipliği yapacaksa teşvikler yerini bulacaktır. Dünya nüfus yoğunluğuna uzak noktalarda kurulacak bir taşımacılık şirketi kârlı bir şirket konumunda olamaz.

Uluslararası taşımacılık teşvikleri genel hatlarıyla şunları içermelidir:

  • Vergi teşvikleri: Pek çok sektörde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de vergiler son derece önemlidir. Lojistik şirketleri için uygulanan vergi indirimleri ve vergi muafiyetleri teşvik kapsamındadır.
  • Altyapı: Hükümetlerin lojistik sektörü için yapacağı liman, havaalanı gibi ulaşım merkezleri de teşvik kapsamındadır. Çünkü taşımacılık sektöründe altyapı, şirket maliyetlerini büyük oranda etkilemektedir.
  • Çevre teşvikleri: Alternatif yakıt kullanımı, karbon emisyonunun azaltılması gibi uygulamalar, çevreci yaklaşımla yine hükümetlerin teşvikleri arasında yer almaktadır.

Ek olarak hükümetlerin kredi destekleri de teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. Sektörün ülkeye kazandıracakları ne kadar fazlaysa hükümetlerin teşvikleri de o oranda artmaktadır. Dolayısıyla en yüksek teşvikler, sektörün en uygun olduğu bölgedeki ülkeler tarafından verilmektedir.

Lojistik Sektörüne Uygunluk Açısından Hangi Ülke Ön Plandadır?

Diğer blog içeriklerimizde de bahsetmiş olduğumuz gibi Polonya, lojistik sektörüne uygunluk açısından çok iyi bir ülkedir. Bunun ilk sebebi konumdur. Konumunun sağladığı avantajlar ile Polonya, yatırıma uygun bir ülkedir. Ayrıca ekonomik olarak hem yaşam standartları yüksektir hem de ucuz işgücüne erişim mümkündür. Dolayısıyla Polonya, uluslararası taşımacılık sektörü için harika bir ülkedir.

Polonya Lojistik Sektörü Yatırım Teşvikleri
Polonya Lojistik Sektörü Yatırım Teşvikleri

Polonya Lojistik Sektörü Yatırım Teşvikleri

Orta Avrupa’daki konumu, Avrupa Birliği üyeliği ve 7 komşu ülkesi ile Polonya, uluslararası lojistik sektörü yatırımı için en uygun konumdadır. Ülkenin son yıllardaki istikrarlı ekonomik büyümesi de ülkeye gelen yatırımcılara verilen teşviki artırmıştır. Bu kapsamda lojistik sektörü teşvikleri Polonya’da önemlidir.

  • Özel Ekonomik Bölgeler: Polonya, lojistik sektöründeki şirketlerin faydalanması için çeşitli teşvikleri içeren 14 özel ekonomik bölgeyi bulundurmaktadır. Bu bölgelerdeki lojistik şirketleri vergi indirimlerinden yararlanmaktadır. Ayrıca emlak işlemlerinde de çeşitli indirimler söz konusudur.
  • AB Finansmanı: Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu ve çeşitli AB finansmanlarından da yararlanma imkânı sunmaktadır.
  • Yeşil Teşvikler: Polonya, karbon emisyonuna ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına önem veren bir ülkedir. Dolayısıyla doğa dostu lojistik şirketlerine de pek çok önemli yatırım teşviki Polonya’da mümkündür.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Polonya, lojistik sektörü yatırım teşvikleri açısından avantajlı bir ülkedir. Siz de doğru yatırım yapmak, Polonya’daki lojistik sektörü teşviklerinden yararlanmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Polonya’daki tüm süreci ilk ağızdan dinlemek sizi sektörde 1-0 öne geçirecektir.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

tır kabini kuralları ve cezalar

Avrupa’da Tır Kabini Kuralları

Tır şoförleri için tır kabini ikinci ev gibidir. Fakat Avrupa’da tır kabini kuralları, tır şoförlerinin dinlenmek için tır kabinlerini kullanmayı doğru bulmuyor. Öyle ki bazı

Detaylar >

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
Lojistik Sektörü Yatırım Teşvikleri