Polonya Nakliyat

FTL ve LTL Farklılıkları Nedir?

FTL ve LTL farklılıkları nedir sorusu kapsamında üretim şirketleri ve distribütörler teslimatlarını planlarken en uygun nakliye çözümlerini seçmeye çalışmaktadırlar. Bu kapsamda belirleyici olan durum malların hacmidir. FTL ve LTL taşıma kavramları da bu noktada devreye girmektedir. Bu yazıda TSL endüstrisinde geçerli olan temel terimlerle ilgili soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

FTL Transport (Full Truck Load): Yarı römorkun veya römorkun yükleme kapasitesinin tamamını kullanan dört tekerden çekişli taşımacılıktır.

LTL (Less than Truck Load): Yarı römork veya römorktaki tüm kargo alanını doldurmayan prefabrik yüklerin taşınmasıdır.

FTL Taşımacılığı Nedir?

FTL taşımacılığı kargoların taşınmasıyla bağlantılıdır. Distribütör veya imalat şirketinin önemli miktarda malı olduğunda; FTL karayolu taşımacılığı en iyi çözümdür. Bu noktada, müşteri malları ile tamamen doldurabileceği yarı römorkun tüm kargo alanını elinde bulundurur. Bu durum, nakliye operasyonunu önemli ölçüde hızlandırma avantajına sahiptir. Çünkü tam yüklü bir kamyon doğrudan CMR belgesinde belirtilen hedefe gidecektir. Bu tür gönderilerin planlanması daha kolay olacaktır. Böylelikle siparişin alınmasından varış noktasına getirilmesine kadar geçen süre azaltılmaktadır.

FTL ve LTL
FTL ve LTL Farklılıkları

FTL transport tanımlaması hem çok sayıda mal hem de bir dizi kamyon tarafından sunulan dmc’den yararlanan ağır yükler için geçerlidir. Müşteri tüm kargo alanını öder. Ve ulaşımın mümkün olan en kısa sürede tamamlanacağına dair bir garantiye sahiptir. FTL taşımacılığı, kısa raf ömrüne sahip mallar için transit sürelerinin azaltılmasına önem veren gıda endüstrisi tarafından da kullanılmaktadır. Tır, yolculuk boyunca ekstra olarak durmadığı için daha hızlı olacaktır.

LTL Taşımacılığı Nedir?

LTL nakliyeler genellikle hafif yükleri olan müşteriler tarafından kullanılmaktadır. Nakliye için yalnızca iki adet prefabrik kargo paleti olduğunda; tüm kargo setinin kullanmasına gerek kalmaz. Böylelikle taşıyıcı paketi alabilir ve müşteri yalnızca mallarının kapladığı yükün bir kısmını öder. Bu durum tasarrufu da beraberinde getirmektedir.

LTL Taşımacılığı Nedir?
LTL Taşımacılığı Nedir?

LTL taşımacılığında en önemli nokta, kilometreyi azaltmak isteyen nakliye şirketinin seyahat süresini uzatması nedeniyle diğer müşterilere ek yükler ayarlamasıdır. Böylelikle tır şoförü, transit süresini uzatır ve güzergah boyunca yük işlemlerini gerçekleştirir. Taşıyıcının seyahat güzergâhındaki ek yükleme ve boşaltma noktalarını hesaba katması gerektiğinden; LTL’nin nakliye planlama süresi daha uzun olabilir. LTL taşımacılıkta yaygın olarak kullanılan bir başka isim ise PTL’dir (Kısmi Kamyon Yükü). Bu terimler birbirinin yerine de kullanılmaktadır.

Nakliye için FTL ve LTL seçeneklerinden hangisini seçmeliyim?

Nakliye yöntemi, müşterinin talepleriyle bağlantılıdır. İyi bir çözüm, güvenilir bir lojistik operatörünün hizmetinin bir parçası olmalıdır. Bu noktada yapılan anlaşmalar genellikle işbirliği başlamadan önce yapılmaktadır. Bu alandaki başarı, eksiksiz ulaşım olanakları sunan deneyimli bir lojistik operatör tarafından garanti edilebilir.

Nakliyeye dair düzenli yayınlanan blog yazılarımıza Facebook sayfamızı takip ederek de ulaşabilirsiniz. Önceki blog içeriğimizde Takograf ile alakalı merak edilenleri yanıtlamıştık, bağlantıyı izleyerek o içeriği de okuyabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

2023 ikinci çeyrekte lojistik sektörü

2023 İkinci Çeyrekte Lojistik Sektörü

Lojistik sektörü küresel ekonominin hayati bir parçasıdır dolayısıyla sürekli gelişme gösteren bir sektördür. 2023 ikinci çeyrekte de lojistik sektörü gelişimine devam edecek. Fakat artan yakıt

Detaylar >
polonyada sürdürülebilir lojistik

Polonya’da Sürdürülebilir Lojistik

Sürdürülebilir lojistiğin tanımı daha önceki blog içeriğimizde de yaptığımız gibi lojistik uygulamalarının çevreye olan etkisini en aza indirmektir. Bunun yolları da daha verimli taşıma modlarının

Detaylar >
lojistik yazılımı

Lojistik Yazılımı Nedir?

Lojistik yazılımı, işletmelerin lojistik operasyonlarını yönetmelerine yardımcı olan bir yazılım türüdür. Sevkiyatları izleme, envanteri yönetme ve nakliyeyi planlama gibi görevler bu yazılımlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bununla

Detaylar >