Polonya Nakliyat

En İyi Yatırım Nedir? 2023 Yatırım Araçları

Mal ve hizmetlerin fiyatlarında yaşanan artış en iyi yatırım nedir sorusunu herkes için önemli hale getirmektedir. 2023 yılı için en iyi yatırım araçları nelerdir sorusu ise kafa karışıklığına yol açmaktadır. 2023 yılının ilk yarısını tamamladık sayılır. Altıncı aydayız ve yatırımın önemi herkesçe artık daha iyi anlaşılıyor. Fakat şu an neye yatırım yapılır sorusuna net bir cevap alınmadıkça yatırım yapmak da mümkün olmuyor. Yurt dışında iş kurmak isteyenlerle çalışan bir şirket olarak bu soruya en iyi yanıtı vermek için bu blog içeriğini hazırladık.

Hangi Dövize Yatırım Yapmalı? 2023

Dövizin artışı Türkiye gündeminden uzun zamandır düşmüyor. Gündemden düşmeyen bu artıştan faydalanmak isteyenler dolar, euro, yen, ruble gibi para birimleri arasında hangisinin daha çok getiri sağlayacağını merak ediyor. Dolayısıyla en iyi yatırım nedir sorusunun arkasından hangi dövize yatırım yapmalı sorusu akla geliyor.

İlk olarak iyi bir yatırımcı olmak için bakış açımızı değiştirmek zorundayız. Çünkü döviz bir yatırım aracı değildir. Döviz yalnızca diğer ülkelerin para birimine verilen addır. Rezerv para birimi olarak yer alan dolar da buna dahildir. Dolayısıyla paranızı dövize yatırmak yalnızca alım gücünüzü korumak için bir yoldur. Alım gücü açısından da dolar her zaman en koruyucu ve en iyi araç olamamıştır. Türkiye’deki şartların değişim hızı göz önünde bulundurulduğunda doların fiyat artışı göze yüksek gözükse de örneğin değerli madenlerden altın dolardan her zaman daha fazla getiri sağlamıştır.

Gerçek bir yatırımdan bahsediyorsak, hangi dövize yatırım yapmalı sorusu anlamsızdır. Hangi döviz ile gelir elde etmeli sorusunu sormalıyız.

Gerçek Yatırım Nedir, Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım araçları genel olarak hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve opsiyonlar gibi araçlardır. Yatırım ise her türlü mal ve hizmetin alım satımının da buna eklenmesi ile tanımlanmaktadır. Gerçek bir yatırımın ne olduğunu anlamak istiyorsanız birkaç madde yazalım:

  • Gerçek yatırım ilk olarak risk içerendir. Çünkü risk, para ve emek ile para kazanmanın doğasında vardır. Risk barındırmayan tüm seçenekler sizi enflasyondan korumaya yöneliktir. Dolayısıyla enflasyonun altında getiri de mümkündür. Bunlara yatırım denilmemelidir.
  • Sürdürülebilir kazancın kapısı gerçek yatırıma her zaman açıktır. Örneğin yeni bir şirket için yatırım yaptığınızda bu şirketin faaliyet alanını genişletmesi, uluslararası pazara açılması gibi faktörlerle sürdürülebilir kazanç ihtimali büyük oranda artmaktadır.
  • Gerçek yatırım sizi işleyen bir halkanın zinciri haline getirmelidir. Örneğin borsada işlem gören bir hisse senedine yatırım yaptığınızda -bir çimento fabrikası olduğunu düşünün- üretim hattında bir payınız meydana gelecektir. Dolayısıyla gerçek yatırım size değer katandır.
en iyi yatırım nedir 2023 yatırım araçları

En İyi Yatırım Nedir, 2023’de Neye Yatırım Yapalım

Dövizin yükselişi inkâr edilemez. Fakat döviz almak da yatırım değildir. Dolayısıyla en iyi yatırım bugün için –muhtemelen gelecekte de- döviz getirisi sağlayacak bir iş alanıdır. Yeni bir iş kurmak gözünüze korkutucu gelebilir, yurt dışına açılmak gözünüzde büyüyor olabilir. Fakat en iyi yatırım bunların üstesinden gelmekle elde edilendir. Eğer süreçlerin sizi zorlayacağından korkuyorsanız profesyonellerden destek alabilirsiniz.

Polonya Nakliyat, döviz getirisi elde edecek, gelecekte yok olmayacak bir sektörde çalışmaktadır. Bu misyonla Avrupa’nın kapılarını tüm gerçek yatırımcılara açmak için çalışıyoruz. Dilerseniz hemen şimdi bizimle iletişime geçerek süreç hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca döviz kazancı ve yurt dışı yatırımı hakkında daha fazla içerik için LinkedIn üzerinden de bizi takip edebilirsiniz!

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
döviz yatırımı 2023