Polonya Nakliyat

Döviz Kurundaki Artışı Avantaja Çevirmek

Türkiye, döviz kurundaki artışın etkilerini önemli ölçüde hisseden bir ülke. Geçtiğimiz yıllardaki anormal artışlarla birlikte kurdaki durum 12.06.2023 yani bugün itibari ile ciddi noktalara ulaşmış durumda. Her ne kadar bu kur artışları ile birlikte maaşlarda da ciddi artışlar gözlense de dünya genelindeki enflasyon, diğer ülkelerdeki maaşlarda da artışa neden olduğundan makas ciddi bir şekilde açıldı. Dolar, euro ve zloty’de anlık durum ise şöyle;

  • 1 ABD Doları eşittir 23,65 Türk Lirası. 12.06.2023 saat 10:45
  • 1 Euro eşittir 25,44 Türk Lirası. 12.06.2023 saat 10:45
  • 1 Polonya Zlotisi eşittir 5,73 Türk Lirası. 12.06.2023 saat 10:45

Kurdaki bu yüksek durum, küresel arenada eğer tek gelir kaynağı Türk lirası ise bazı dezavantajlara sebep olabilmektedir. Fakat döviz kurundaki artışı avantaja çevirmek de mümkündür. Bunun yolu ise şüphesiz ki döviz kazancı elde ediyor olmaktır. Hem Türkiye hem de yurt dışı faaliyetlerini bir arada sürdürmek önemlidir. Türk Lirası ve döviz kazancını dengeli bir şekilde planlayan firmalar bu durumdan avantajlı çıkmaktadır.

Döviz getirisi elde etmek ve yurt dışından kazanç sağlamak döviz kurundaki artışı avantaja çevirmektir. Fakat girişimciler, bunu hangi yolla ve hangi sermaye ile yapacağı konusunda kararsız. Gelin buna bir bakalım.

Döviz Kurundaki Artışı Avantaja Çevirmek için İş Kurmak

Yurt dışı satışı yapabileceğiniz bir iş kurmak veya direkt yurt dışında iş kurmak döviz kurundaki artışı avantaja çevirmenin en iyi yoludur. Fakat doğru sektörde doğru yatırımları kullanmadan yapılacak olan her iş zararla sonuçlanabilmektedir. Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için profesyonel destek almak oldukça önemlidir.

Yeni bir iş kurmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

  • Sektör seçimi: İş kurmadan önce ilk olarak sektör değerlendirmesi yapılmalıdır. Potansiyeli yüksek bir sektör, gelecekte iş olanakları da artacak bir sektör anlamına gelmektedir. Bu durum olumludur.
  • İş ağı: Sektördeki iş ağının uluslararası ticarete uygun olup olmadığı önemlidir. Uluslararası alandaki iş şansı yüksek sektörlerde kazanç ve döviz kârlılığı daha olumludur.
  • Maliyetler: Yeni bir iş, maliyet gerektirir. Bu maliyetler tolere edilebilir maliyetler olmalıdır. Maliyetlerin artışı iyi hesaplanmalıdır.

Tüm bunlar dikkate alındığında hem yurt dışı satışlarının yüksek olması hem de döviz maliyetinin düşük olması yeni bir iş için gereklilik anlamına gelmektedir.

döviz kurundaki artışı avantaja çevirmek

Dolar ve Euro Kazanmak

Dolar ve euro kazanmak, yeni bir iş kurmakla veya mevcut iş ile Avrupa’ya açılmakla mümkündür. Fakat bu noktada maliyetler de dolar ve euro ile olacağı için koşullar zorlaşmaktadır. Dolayısıyla hem Avrupa ile rahat bir şekilde ticaret yapılacak hem de Avrupa koşullarından daha düşük maliyetlerle iş kurabilecek bir konuma ihtiyaç vardır. Polonya’da iş kurmak bunun en iyi yoludur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Polonya para birimi Türk Lirasından daha değerli olsa da dolar ve euro karşısında daha değersizdir. Dolayısıyla Polonya’da maliyetler Avrupa kıtasındaki ortalamanın altındadır.

Daha düşük maliyetlerle Polonya’da iş kurmak mümkün iken Polonya’dan Avrupa’ya mal ve hizmet satmak oldukça kolaydır. Euro bazlı kazancın kapısı Polonya’ya ardına kadar açıktır.

Döviz Kazandıracak Sektör

Daha önceki Polonya Nakliyat blog içeriklerinde de gerekçelerini detaylandırdığımız gibi lojistik sektörü, son yılların öne çıkan sektörlerindendir. Fakat işgücü sorunları nedeniyle mevcut lojistik şirketleri yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla sektördeki açıktan yararlanmak mümkündür, uluslararası alanda da döviz getirisi yüksek bir sektördür.

Döviz Kurundaki Artışı Avantaja Çevirmek

Tüm bunların ışığında, döviz kurundaki artışı avantaja çevirmek; lojistik sektörü ile Polonya’da mümkündür. Elbette bunu profesyonellerle birlikte yapmak son derece önemlidir. Polonya nakliyat olarak biz bu desteği tüm girişimciler için sağlıyoruz.

Polonya’da lojistik sektörü ile döviz kurundaki artışı avantaja çevirmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Paylaş

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

Polonya’nın İntermodal Devrimi

İntermodal taşımacılık, tek bir yolculuk içinde birden fazla taşıma biçimini kullanma pratiği olarak tanımlanır. Bu devrim, Polonya’nın lojistik endüstrisinde dikkat çekici bir dönüşüm yaşamıştır. Polonya’nın

Detaylar >
döviz kuru dolar euro zloty ve polonya lojistik