Polonya Nakliyat

Amazon Elektrikli Kamyonlar ile Filosunu Yeniliyor

Amazon elektrikli kamyonlar ile filosunu yeniliyor. Geleceğe hazırlanmak için adım adım, detaylar ise şöyle:

Amazon yılın son çeyreğinde filosunu elektrikli araçlarla değiştiriyor. Yılsonuna kadar Amazon’un Almanya organizasyonu ağır yük kapasitesine sahip 20 elektrikli Volvo Trucks’a sahip olacak. Bu araçlar, dizel muadillerinin yerini alacak. Amazon tarafından sipariş edilen Volvo FH Electric’in toplam ağırlığı 44 ton ve menzili 300 km. Ayrıca üretici, sürücünün ek bir süper şarjla bu aralığı 500 km’ye kadar artırılabileceğini söyledi.

Volvo’nun ağır hizmet tipi olan elektrikli kamyonlarının seri üretimine ise bu yılın Eylül ayında başlandı. Volvo FH Electric, çeşitli ulaşım görevlerini yerine getirmek için tasarlanan elektrikli bir kamyondur. Volvo Trucks, 2030 yılına kadar küresel ölçekte %50’ye kadar büyüme taahhüt ettiği için şirketin kalkınma stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Satılan elektirikli kamyonlar arasında pille veya elektrikli yakıt hücresiyle çalışan kamyonlar da bulunmaktadır.

Amazon Elektrikli Kamyonlar ile Filosunu Yeniliyor
Amazon Elektrikli Kamyonlar ile Filosunu Yeniliyor

Amazon elektrikli kamyonlar projesi yalnızca Almanya’da değil, Avrupa genelinde de elektrikli kamnyonları harekete geçiyor. Ayrıca analistlere göre Avrupa genelinde elektrikli kamyonlara, minibüslere ve düşük karbonlu hub’lara önümüzdeki 5 yıl içinde bir milyar avrodan fazla yatırım yapılması planlanıyor.

Amazon buna karşılık olarak 3 yıl içerisinde elektrik tedariki sağlayan filolarını üç katından fazla olacak şekilde büyütmek istiyor. Amazon bu durumda 3 yıl içinde filolarının sayısını yaklaşık olarak 10.000’e kadar çıkarmış olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte yaklaşık olarak 1.500 elektrikli kamyon da satın alacak.

Amerikan devi olan Amazon 2040 yılına elektirikli kamyonlar sayesinde sıfır net emisyona ulaşmayı planlıyor.  Yukarıda yer alan açıklamalara benzer şekilde yapılacak yatırımlar bu duruma yardımcı olacaktır. Şirket ek olarak yürüme ve bisikletle yapılan teslimatlara da hazırlanmaktadır.

Polonya Nakliyat olarak, nakliye sektörüne dair düzenli blog içerikleri hazırlıyoruz. Bu içeriklerle sektörün daha iyi incelenmesini amaçlıyoruz. Bizi Facebook adresimiz üzerinden de takip edebilirsiniz.

Paylaş

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar
Kategoriler

Öne Çıkanlar

2023 ikinci çeyrekte lojistik sektörü

2023 İkinci Çeyrekte Lojistik Sektörü

Lojistik sektörü küresel ekonominin hayati bir parçasıdır dolayısıyla sürekli gelişme gösteren bir sektördür. 2023 ikinci çeyrekte de lojistik sektörü gelişimine devam edecek. Fakat artan yakıt

Detaylar >
polonyada sürdürülebilir lojistik

Polonya’da Sürdürülebilir Lojistik

Sürdürülebilir lojistiğin tanımı daha önceki blog içeriğimizde de yaptığımız gibi lojistik uygulamalarının çevreye olan etkisini en aza indirmektir. Bunun yolları da daha verimli taşıma modlarının

Detaylar >
lojistik yazılımı

Lojistik Yazılımı Nedir?

Lojistik yazılımı, işletmelerin lojistik operasyonlarını yönetmelerine yardımcı olan bir yazılım türüdür. Sevkiyatları izleme, envanteri yönetme ve nakliyeyi planlama gibi görevler bu yazılımlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bununla

Detaylar >